1. Питейна вода
Течащата вода във вашия апартамент в София е годна за пиене и може да пиете направо от чешмата. На Централните минерални бани има и минерален извор и много местни хора ходят там, за да пълнят бутилки с безплатна минерална вода.

2. Пари
Обменяйте парите си в банки или обменни бюра. Уверете се, че сте прочели целия дребен шрифт преди да обмените. Винаги сравнявайте дадения обменен курс с текущите курсове онлайн. Обменният курс на еврото и лева е фиксиран на 1,95 лева за 1 евро, така че ако видите, че обменното бюро ви продава български лева на по-ниска цена, избягвайте го! Ние ви препоръчваме това обменно бюро.

3. Банкомати
Най-добре е да използвате банкоматите към официалните банки. Със сигурност не ви препоръчваме да обменяте пари на улицата.

4. Кредитни карти

Заплащането с кредитни карти е все по-разпространено в София и не би трябвало да изпитате каквито и да е било затруднения за това – вече почти нявсякъде можете да платите безкасово. Ако обаче планирате да отидете в провинцията, препоръчваме ви да използвате пари в брой.

5. Бакшиш
Бакшишът е избор, който всеки прави в зависимост от удовлетворението си от предоставената услуга. Бакшиш  се очаква за ресторанти, таксита и туристически гидове. Препоръчваме 10% за прилично обслужване и 15% за невероятно обслужване. За такси можете да закръглите до най-близкия лев.

6. Електрически контакти
В България се използват контакти тип F и стандартното напрежение е 230 волта. Ако вашата страна има стандартно напрежение между 220-240 (като Обединеното кралство и останалата част от Европа, както и Австралия, част от Азия и част от Африка), можете да използвате електрическите си уреди без преобразувател на напрежение.

7. Таксиметрови стоянки и таксиметрови приложения
Нужно е да бъдете внимателни с използването на таксита в София. Препоръчваме ви да не комуникирате с никого в залата за пристигащи на летището ако ви предлагат да ви закарат до града. Наистина това е един съвсем стандартен съвет и всеки го знае, но все още има толкова много хора, които попадат на измамни таксита и заплащат висока сметка, за да стигнат до центъра.

Официалната компания, която оперира на летището е Yellow Taxi и те имат гише вътре в терминала на Пристигащи. На самото гише резервирате такси и след това излизате навън за колата. Телефонният номер е +359 2 9 11 19 , имат също и приложение, което можете да използвате. Друга регистрирана фирма е ОК Супертранс –  телефон +359 02 973 212

Алтернативните варианти на такитата са различни – Uber беше забранен преди няколко години, но можете да използвате TaxiMe където можете да съхранявате данните на кредитната си карта и да я използвате безкасово точно както Uber.

Ако искате да се чувствате сигурни и без стрес, винаги можете да резервирате трансфер от летището с нас, използвайки контактната форма.

8. Градски транспорт в София
Всъщност системата на градския транспорт в София става все по-добра и по-добра. Можете да видите електронни табла на спирките с графика, а транспортът обикновено е навреме. Билетът е 1.60 лв. за 60 мин. и можете да го купите с кредитната си карта от машина вътре. Глобата за пътуване без валиден билет е 40 лева. Наскоро въведоха и 4 нощни линии, които работят от 0.00 до 04.00 сутринта. Цената на билета е 2 лв.

9. Софийско метро
Софийското метро е ново, много чисто и струва само 1.60 лв. Летище София вече е свързано с центъра на града, така че можете да стигнете много бързо и лесно. Метростанция Сердика или НДК е спирката, на която трябва да слезете за центъра на града. Карта

10. Паркиране в София
Ако трябва да сме честни, паркирането в София може да е досадно и стресиращо. За да изпратите sms за платена синя и зелена зона е необходимо да имате местна сим карта. Трябва да изпратите текстово съобщение на 1302 за Синя зона. Това ще струва 2 лева на час при максимално време от два часа. Номерът на Зелена зона е 1303, струва 1 лев на час и максималното време е четири часа. Ако нямате местна SIM карта, трябва да сложите на предното стъкло на колата талон за паркиране. По улиците се разхождат хора с жълти жилетки, които ги продават.

Ние ви препоръчваме да паркирате в някой от платените обществени паркинги – можете да намерите нашите селекции тук.

11. Безопасност
Всъщност всички смятат, че София е доста безопасен град. Джебчийството изобщо не е често, но може да се случи. Бъдете внимателни ако се разхождате в района на Женският пазар. Можете също така да се разхождате през нощта, без да бъдете тормозени, но разбира се, имайте предвид района, където правите това, както във всеки друг град.

12. Аптеки
Ще се изненадате колко много аптеки има в София. Буквално на всеки ъгъл можете да видите зеления кръст, много от тях са отворени 24 часа. Можете да закупите много лекарства без рецепта, но наскоро въведохме електронни рецепти, така че това трябва да става все по-трудно – поне на хартия. В реалността нещата се развиват по стария начин.

13. Доставка на храна
Има много компании, които предлагат доставка на храна, както и доставка на хранителни стоки. Най-често срещаните за храна са – www.foodpanda.com, www.takeaway.com. 

За хранителни стоки можете да използвате www.ebag.bg.

14. Съхранение на багаж
Ако искате да оставите багажа си докато дойде време за полета ви, то може да направите това на няколко локации в центъра. Най-новият е на метростанция “Сердика”, която е в края на пешеходната част на бул. Витоша. Отворен е 24/7, можете да платеите с кредитна карта и цената започва от 0,45 евро на час. Уеб сайтът е www.lockstars.eu.

15. Изхвърляне на боклук
По улиците ще видите големи сиви контейнери, където можетесвободно да изхвърлите боклука си. Контейнерите за рециклиране са както обикновено – жълти за пластмаса и метал, сини за хартия, зелени за стъкло – и също са разположени на различни места по улиците.

16. Визови правила
България е част от ЕС, но все още не е част от Шенген за съжаление. Това означава, че ако сте digital nomad, трябва да излезете от Шенгенската зона за 90 дни! За по-конкретна информация можете да разгледате сайта на Министерство на външните работи.